Сарненська мiська рада
Україна, Рівненська область, Сарни Широка, 31 34500
+38036535085 +380365535731 miskaradas@gmail.com

76 річниця з Дня визволення міста Сарни від нацистів.

Сарненська мiська рада

Дорогі  ветерани Другої світової війни, учасники бойових дій, партизани, підпільники, жителі та  гості міста!

11 січня виповнюється  76 років з часу визволення міста Сарни від німецьких нацистів. Це  дата, з якою пов’язане трагічне минуле нашого міста  та його мешканців у роки окупації.  

Пам’ять про ті випробування живе в серці кожного ветерана війни. Друга світова війна і виборена у ній перемога не відходять у небуття.

6 липня 1941 року гітлерівці зайняли Сарни. З перших днів війни територія Сарненського району  стала місцем запеклих боїв. Місто і прилеглі села піддавались нещадному бомбардуванню. Залізнична колія, яка була годувальницею протягом попередніх десятиліть, стала прокляттям для міста в ці буремні роки: у перші ж дні війни Сарни були атаковані німецькими військами, а відступаючи з міста, знищили і залізничний вузол.       

26 - 28 серпня 1942 року понад 13 тис. мирних жителів міста і сіл району були розстріляні  у лісі поблизу Сарн. На примусові роботи до Німеччини було вивезено 1500 юнаків та дівчат Сарненщини.    

Операція з визволення Сарн тривала три дні.  Підрозділам  143 та 397 стрілецьких дивізій   німці чинили величезний опір. Бої велись за кожен будинок, вулицю.  О  3 годині 11 січня 1944 року воїни Радянської армії повністю оволоділи важливим стратегічним пунктом на Поліському напрямку Житомирсько-Бердичівської наступальної операції 1-го Українського фронту - містом і залізничним вузлом Сарни. Але німці не хотіли віддавати цей важливий стратегічний об’єкт. Вони бомбили станцію Сарни, щоб зтерти з лиця землі. Тому, радянське командування прислало на допомогу авіацію.   Воїни 148 гвардійського та 72 окремого авіаполків  вели розвідку та винищувальні бої, захищаючи місто та залізницю від ворожої авіації. За мужність і героїзм, проявлені в боях за місто, четверо  льотчиків  були удостоєні високого звання Героя Радянського Союзу. Вдячні жителі міста у 1979 році  встановили  пам'ятник – літак, який зустрічає нас при в’їзді  в місто зі сторони Києва. 1116 радянських воїнів за визволення міста та району отримали урядові нагороди. 397 стрілецькій дивізії присвоєно почесну назву «Сарненська», 143- нагороджена орденом Червоного прапора. Командирам  Митрофану Мойсеєвичу Заїкіну, Григорію Сергієвичу Сінченку та Георгію Михайловичу Єрьоміну присвоєно звання Почесних громадян  м. Сарни у післявоєнні роки, до 30 та 50 річчя визволення міста.
У пам’яті сарненчан назавжди лишаться імена 985 воїнів різних національностей, які загинули за визволення міста і району й захоронені на Меморіалі Солдатської слави.

Висловлюємо  велику вдячність всім, хто носить ім’я ветерана війни, хто пройшов пекло фронту,  піднімав з руїн господарство. Наші побажання йдуть від серця і стосуються перш за все Вашого міцного здоров’я.

Вітаємо всіх мешканців міста  з  Днем визволення Сарн. Бажаємо миру, добра, взаєморозуміння.    

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров:

  • Chrome
  • Firefox
  • Opera