Сарненська мiська рада
Україна, Рівненська область, Сарни Широка, 31 34500
+38036535085 +380365535731 miskaradas@gmail.com

75 років з Дня визволення нашого міста від німецьких нацистів

Сарненська мiська рада

Дорогі  ветерани Другої світової війни, учасники бойових дій, партизани, підпільники, трудівники тилу, жителі і гості міста!

11 січня виповнюється  75 років з часу визволення нашого міста від німецьких нацистів. Це  дата, з якою пов’язане трагічне минуле Сарн та його мешканців в роки окупації.  

Пам’ять про ті випробування живе в серці кожного ветерана війни, кому довелося пройти смертельне пекло фронту, втратити рідних і близьких, пам’ятати біль, муки і рабське приниження людської гідності. Друга світова війна і виборена в ній перемога не відходять у небуття.

6 липня 1941 року гітлерівці зайняли Сарни. З перших днів війни територія Сарненського району  стала місцем запеклих боїв. Місто і прилеглі села піддавались нещадному бомбардуванню. Залізнична колія, яка була годувальницею протягом попередніх десятиліть, стала прокляттям для міста в ці буремні роки: у перші ж дні війни Сарни були атаковані німецькими військами, а відступаючи з міста, знищили і залізничний вузол.       

Впродовж  26 - 28 серпня 1942 року понад 13 тис. мирних жителів міста і сіл району були розстріляні  у лісі поблизу Сарн. На примусові роботи до Німеччини було вивезено 1500 юнаків та дівчат Сарненщини.    

Операція з визволення Сарн тривала три дні.  Підрозділам  143 та 397 стрілецьких  дивізій   німці чинили величезний опір. Бої велись за кожен будинок, вулицю.  О  3 годині 11 січня 1944 року воїни Радянської армії повністю оволоділи важливим стратегічним пунктом на Поліському напрямку Житомирсько-Бердичівської наступальної операції 1-го Українського фронту - містом і залізничним вузлом Сарни.    Але німці не хотіли віддавати цей важливий стратегічний об’єкт. Вони бомбили станцію Сарни, щоб зтерти з лиця землі. Тому, радянське командування прислало на допомогу авіацію.   Воїни 148 гвардійського та 72 окремого авіаполків  вели розвідку та винищувальні бої, захищаючи місто та залізницю від ворожої авіації. За мужність і героїзм, проявлені в боях за місто, четверо  льотчиків  були удостоєні високого звання Героя Радянського Союзу. Вдячні жителі міста у 1979 році  встановили  пам'ятник – літак  , який зустрічає нас при в’їзді  в місто зі сторони Києва. 1116 радянських воїнів за визволення міста та району отримали урядові нагороди. 397 стрілецькій дивізії присвоєно почесну назву «Сарненська», 143- нагороджена орденом Червоного прапора. Командирам  Митрофану Мойсеєвичу Заїкіну, Григорію Сергієвичу Сінченку та Георгію Михайловичу Єрьоміну присвоєно звання Почесних громадян  м. Сарни у післявоєнні роки, до 30 та 50 річчя визволення міста.
У пам’яті сарненців назавжди лишаться імена 985 воїнів різних національностей, які загинули за визволення міста і району й захоронені на Меморіалі Солдатської слави.

Від імені міської ради, її виконавчого комітету та від себе особисто,   висловлюю  велику вдячність всім, хто носить ім’я ветерана війни, хто пройшов пекло фронту, тилу,  піднімав з руїн господарство. Наші побажання йдуть від серця і стосуються перш за все Вашого міцного здоров’я.

Вітаю всіх мешканців міста  з  Днем визволення Сарн. Всім вам – миру, добра, взаєморозуміння.    

Міський голова

Світлана Усик

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: